מאמרים

איך משפיעים על החלטות בכנסת - חלק II

אנשים שמשפיעים על מדיניות בכנסת צריכים להציע לחברי הכנסת משהו בחזרה. זו השורה התחתונה, זה החוק היבש – עד כמה שהוא נשמע לא דמוקרטי. כשאנחנו שואלים את עצמנו מזה הדבר הזה שאותו צריכים להציע – זוהי תחילת הדרך של השפעה בתוך תחומי המשכן. הניסיון למצוא תשובה לשאלה הזו יכול להסתיים באחד המסלולים
הקיימים כיום ויכול להתוות מסלול חדש.

לצערו של האדם הפשוט, הדרך לליבם של חברי הכנסת לא נמצאת בספרים הנוגעים לחוק וממש, דיני עבודה או מצעי מפלגות – דיני עבודה יכולים לעזור לו כשהוא ישב לחשוב מה הוא יכול לבקש במסגרת החוק – אולם מסגרת החוק לא כוללת בתוכה דרכים להשפיע על חברי כנסת מחוץ לתקופת בחירות. מצד שני, לא בהכרח מדובר על דברים לא חוקיים – כנראה שישנם חברי כנסת שישמחו לתקציב נוסף לממן לעצמם ריהוט משרדי או טיסות לחו"ל, אולם דרכים חמקמקות ומורכבות יכולות להיעשות בשקיפות חוקית מוחלטת.

לוביסטים למשל, אנשים שתפקידם הוא להגיע למליאות כנסת – זכות שניתנת לכל אזרח במדינת ישראל – ולדבר עם חברי כנסת, הם אנשים שלהם השפעה נרחבת על מהלכים מדיניים והחלטות חוקיות שמתקבלות בין קירות הכנסת. כן, הם מקדמים אג'נדות פרטיות של גופים המשלמים כסף ותומכים במטרות אחרות של אותם חברי כנסת משוכנעים – אבל אפשר לנסח את הגדרתה של פוליטיקה בצורה הזו – שימוש בכוח המתקבל ממקור אחד על מנת להשפיע על מקום אחר.

חזרה לחלק ראשון